Share:
POST
TWEET
SHARE
SHARE
EMAIL

Price Per Unit required on Amazon or offer suppressed

By Chris Dawson March 23, 2021 - 11:28 am

Amazon are going to start suppressing offers that do not have the Price Per Unit displayed from the 31st of March. This means you’ll need to add it for all new ASINs and edit existing ASINs to add the Price Per Unit if you have not already done so.

“Starting March 31 and affecting all consumables offers in the United Kingdom, Germany, France, Italy and Spain, listings that do not follow the new Price Per Unit requirements mentioned below will be removed from search. Following the search suppression of listings that do not follow the new Price Per Unit requirements, you will be able to find these listings under Fix Your Product (FYP).

Affected are all items sold within the following categories: Baby, Grocery, Health & Personal Care, Beauty, Pets, Wine and Cleaning Products. These items will require the unit_count attributes, namely a value (unit_count, e.g. ‘5’) and a unit type (unit_count_type, e.g. ‘ounce’, ‘count’, ‘gram’). For new consumables products in these categories, these are mandatory fields that you must fill out during the listing process. For existing products, you can submit or update unit_count values through the listing templates or by visiting the Listing Quality Dashboard.”
– Amazon

Whilst in theory this sounds like a sensible thing to do to enable consumers to compare like for like offers between a unique product offered in different quantities or pack sizes, and to compare similar products to see which is best value, the reality is that as merchants can choose to enter a value for either Unit, Count or Type it often ends up being a nonsense value that does nothing to assist consumers.

At it’s very basic for example, how do you compare apples to apples when one is a count of how many apples you’re actually going to get when another merchant offers apples based on their weight? This is a problem you’ll find with just about every vendor, not just Amazon and you’ll often find similar inconsistencies when doing your supermarket shopping.

On Amazon it only took one product search to find an example – Whiskers Cat Milk. One offer is for a 3-pack of cat milk with the Price Per Unit displayed as ‘(£2.26 / count)’. The next offer displayed the Price Per Unit as (£7.97 / l) for 5 x 3-packs. If you know which is the best value please send answers on a post card (There is no prize on offer!).

  • John Marlor
    4 weeks ago

    The correct solution is to include the Price per Kilo/Litre rather than the price per unit.
    John

Have your say

View our Comment Policy

Featured in this article from the Tamebay Guide – companies that can help you grow and manage your business.

Amazon

Amazon started as online book store and has grown to be the worlds largest online retailer.

See More Companies >

Recent Comments

41 mins ago
Nick: I have stopped selling all smaller items that would normally be sent by Royal Mail...
3 hours ago
victor: whoopee shops are open again, lets all stand in a queue...
3 hours ago
Mark G: I have been monitoring our VTR metrics and it is presently standing at 80% ,...
4 hours ago
mark: Its all geared around forcing sellers to use Amazon delivery or match the Prime shipping...